Dan studenata u vreme kada je najteže biti student

Osamdeset godina nakon nemilog događaja na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Beogradu, čijim povodom se od 1955. godine svakog 4. aprila obeležava Dan studenata Beogradskog univerziteta, čini se da studiranje u našoj zemlji nikada nije bilo teže.

Ne zbog obimnosti gradiva, strogih profesora, nemogućnosti da se nauče silne lekcije ili da se polože ispiti pre nego što nestane i poslednja nada za priliku da se naredne godine bude na budžetu, već zato što diploma u Srbiji nikad manje nije vredela. Svedoci smo porasta broja „akademskih građana“ čija zvanja predstavljaju fasadu koja prekriva njihov pravi duh, koji nimalo nije akademski. Visoko obrazovanje u Srbiji je u ozbiljnom problemu, čemu svedoči i najnovija reakcija Srpske akademije nauka i umetnosti u kojoj se navodi da su „prepisani ili kupljeni diplomski radovi i lažni doktorati, kvazinaučni prilozi profesora, nepoštovanje etičkog kodeksa i problematični izbori u nastavnička zvanja masovna pojava„.

U normalno uređenom društvu, ovakva teza predstavljala bi uzbunu da se nešto pod hitno preduzme. Nažalost, kao što smo ranije isticali, naše društvo je proteklih nekoliko decenija prolazilo kroz veoma teške periode, u kojima je goli opstanak često bilo najvažnije pitanje. U takvim vremenima, normalno je da se više vrednosti poput kvalitetnog obrazovanja i edukacije stavljaju po strani. Svesni smo da je tzv. „poplava lažnih doktorata“ nastala usled političke klime i korupcije koja izjeda naše društvo, jer političke partije na određena mesta postavljaju svoje ljude. Ti ljudi često nemaju odgovarajuće zvanje za tu poziciju, pa se ono „pegla“, čime se omogućava da njihovo postavljenje ne bude „u sukobu sa zakonom“. Čitava farsa šteti ne samo državi i društvu, već i ljudima koji su svoje najlepše godine proveli nad knjigom, boderći i brinući se za svoje koleginice i kolege, pozdravljajući svaku pošteno zarađenu ocenu, radujući se svakoj šestici i uslovu za upis naredne godine. Ti mladi ljudi koji su barem 13 godina proveli obrazujući se, na kraju dobijaju poruku da su nepoželjni ukoliko se ne povinuju načinu razmišljanja onih koji ne znaju ni kako izgleda zgrada fakulteta na kojem su „odbranili svoj doktorat“ (doduše, ruku na srce, takvi fakulteti često ni nemaju zgradu).

Društvo za akademski razvoj na ovaj dan želi svim studentima i studentkinjama u Srbiji uspeh tokom školovanja, da im obrazovanje koje steknu bude od koristi kako na poslovnom, tako i na ličnom planu, kao i da se potrude da upiju što više znanja, jer je ono danas ipak najskuplje. Takođe želimo univerzitetima u Srbiji da se osveste, da postanu profesionalniji, da njihovi fakulteti budu ugledni, da im profesorski kadar bude takav da svako poželi da bude na njihovim predavanjima, bez obzira koliko ESPB-a nosila i da oni koji dobiju njihovu diplomu mogu da imaju otvorena vrata širom sveta. Studentima poručujemo da ne odustaju od svojih planova i želja i da koriste svaku priliku za usavršavanje, jer nije akademski samo i isključivo formalno obrazovanje, već sve što može da doprinese da čovek proširi svoje vidike i unapredi svoje znanje. Ne postoji razlog da student iz Srbije bude gori od bilo kojeg studenta iz Amerike, Rusije, Britanije ili Angole, niti postoji izgovor da naši univerziteti ne mogu da budu bolji. Ključ za to leži u onome što svako od nas ima, a to je DAR. Negujte ga.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *