Društvo za akademski razvoj

Society for Academic Development

Na današnji dan Vesti

Smrt koja je okupila svet

Na današnji dan 1980. godine u Beogradu je sahranjen predsednik Savezne Federativne Republike Jugoslavije Josip Broz Tito. Sahrani predsednika Tita prisustvovala je ukupno 121 državna delegacija, 68 delegacija partija, 4 delegacije oslobodilačkih pokreta, 9 delegacija međunarodnih organizacija i 6 ostalih delegacija.

Šefovi državnih delegacija su bili 38 šefova država, 5 prinčeva, 7 potpredsednika republika, 6 šefova nacionalnih parlamenata, 1 predsednik vlade, 3 potpredsednika vlada, 11 ministara inostranih poslova, 2 člana vlada i 1 državni funkcioner.

Među svim delegacijama koje su prošle kraj odra predsednika Tita i njegove grobnice, našli su se zajedno okupljeni 4 suverena kralja, 6 prinčeva iz kraljevskih porodica, 31 predsednik republike, 1 potpredsednik republike, 11 predsednika nacionalnih parlamenata, 22 premijera, 12 zamenika predsednika vlade, 47 ministara inostranih poslova i veći broj članova vlada.

Društvo za akademski razvoj od svog osnivanja teži da sve zainteresovane mlade ljude upozna sa čarima diplomatije i to isključivo kroz iskustvo posećivanja stranih diplomatskih misija u našem glavnom gradu. Smatramo da je neophodno biti upoznat sa diplomatskim odnosima naše države sa celim svetom, kako danas, tako i u vreme naših roditelja, baka i deka, jer jedino tako možemo razumeti sve ono što je uticalo i utiče još uvek na naše živote. Iz tog razloga prenosimo spisak delegacija koje su prisustvovale sahrani predsednika SFRJ Josipa Broza Tita u celosti, a kao izvor koristimo časopis NIN, tačnije broj 1532 od 11. maja 1980. godine.

alb Narodna Socijalistička Republika Albanija:

  • Sokrat Plaka, ambasador u SFRJ

aut Republika Austrija:

  • Rudolf Kirhšleger, predsednik države
  • Bruno Krajski, savezni kancelar
  • Viliband Par, ministar inostranih poslova
  • Helmut Liderman, ambasador u SFRJ

alg Narodna Demokratska Republika Alžir:

  • Šadli Bendžedid, predsednik države i generalni sekretar Fronta nacionalnog oslobođenja
  • Bitat Rabah, predsednik Narodne skupštine i član Politbiroa Centralnog komiteta Fronta nacionalnog oslobođenja
  • Muhamed Jala, ministar finansija i član Centralnog komiteta Fronta nacionalnog oslobođenja
  • Muhamed Benjahija, ministar inostranih poslova i član Politbiroa Centralnog komiteta Fronta nacionalnog oslobođenja
  • Muhamed Alak, član Centralnog komiteta Fronta nacionalnog oslobođenja
  • Đazairi, ambasador u Briselu

ang Republika Angola:

  • Ambrozio Zukoki, ministar obrazovanja i član Politbiroa Narodnog pokreta za oslobođenje Angole
  • Alfonso Vendun M’Binda, član Centralnog komiteta Narodnog pokreta za oslobođenje Angole i sekretar Centarlnog komiteta za međunarodne odnose
  • Olga Lima, ambasador u Ministarstvu inostranih poslova

avg Demokratska Republika Avganistan:

  • Sultan Ali Kištimand, potpredsednik vlade i član Politbiroa Nacionalne direkcije za bezbednost
  • Šah Mohamed Dost, ministar inostranih poslova

arg Argentinska Republika:

  • Alberto Rodrigez Varela, ministar pravosuđa
  • Huan Karlos Baltramino, ambasador u SFRJ
  • Tulio Oskar, opunomoćeni ministar
  • Fernando Petrela, savetnik u Ministarstvu inostranih poslova
  • Hoze Marija Ugarte, generalni direktor u Ministarstvu pravosuđa

aus Komonvelt Australija:

  • Endrju Pikok, ministar inostranih poslova
  • Dejvid Evans, prvi pomoćnik sekretara u Ministarstvu inostranih poslova
  • Džon Makarti, šef Kabineta
  • D.I. Vajl, otpravnik poslova
  • Berni Taft, sekretar Komunističke partije Australije
  • Džejn Tagart, predstavnik Laburističke partije Australije

bel Kraljevina Belgija:

  • kralj Boduen I od Belgije
  • Vilfred Martens, predsednik vlade
  • Henri Simone, ministar inostranih poslova
  • Baron Depoš, šef Kraljevskog protokola
  • Luis Van Gejt, predsednik Politbiroa Komunističke partije Belgije
  • Žan Debruver, član Politbiroa Komunističke partije Belgije
  • Andre Kols, predsednik Frankofonske socijalističke partije Belgije
  • Iren Petri, član Frankofonske socijalističke partije Belgije

bug Narodna Republika Bugarska:

  • Todor Živkov, prvi sekretar Centralnog komiteta Bugarske komunističke partije i predsednik Državnog saveta
  • Petar Mladenov, član Politbiroa Centralnog komiteta Bugarske komunističke partije
  • Rajko Nikolov, ambasador u SFRJ
  • Ilija Kasev, general-major, pomoćnik ministra Ministarstva unutrašnjih poslova
  • dr Boris Džibrov, ambasador u Ministarstvu inostranih poslova

ben Narodna Republika Benin:

  • Kapo-Kiki Tonakpon, ministar za kulturu i član Politbiroa Centralnog komiteta PRNB
  • Agabhe Greguar, ministar za turizam i zanatstvo
  • Degvenon Silvestr, otpravnik poslova u Rumuniji

bot Republika Bocvana:

  • A.V. Kgarebe, ambasador u Velikoj Britaniji

bur Republika Burundi:

  • Reni Nkonkengurute, član Politbiroa i Centralnog komiteta Partije nacionalnog jedinstva i progresa, ministar za poslove Predsedništva
  • Libere Ndabakvae, ambasador u SFRJ
  • Sahbo Ansel, načelnik u Ministarstvu inostranih poslova

ban Narodna Republika Bangladeš:

  • Zijaur Rahman, predsednik države
  • Muhamed Šamsul Hak, ministar inostranih poslova
  • A.R.S. Doha, ambasador u SFRJ

bum Socijalistička Republika Ujedinjene Burme:

  • U Mang Ka, predsednik vlade
  • U Hla Tint, generalni direktor u Kabinetu predsednika vlade
  • U Tin Kjav Hlaing, zamenik direktora u Ministarstvu inostranih poslova

bol Republika Bolivija:

  • Gaston Aroaz Levi, ministar inostranih poslova
  • Dermizaki, ambasador u Belgiji

bra Savezna Republika Brazil:

  • Žoze Feraz Daroša, armijski general, državni ministar i načelnik Generalštaba
  • Miguel Paranjos de Rio Branko, ambasador u SFRJ
  • Oto Agripino Maja, ministar u Ministarstvu inostranih poslova
  • Karlos Artur Rodolfo Dominovski, major

caf Centralnoafrička Republika:

  • general Sbale, ministar unutrašnjih poslova
  • Benzo, bivši ambasador u SFRJ

cze Čehoslovačka Socijalistička Republika:

  • Gustav Husak, generalni sekretar Centralnog komiteta Komunističke partije Čehoslovačke i predsednik Republike
  • Jakeš Miloš, sekretar Centralnog komiteta Komunističke partije Čehoslovačke
  • Bohuslav Hnjoupek, član Centralnog komiteta Komunističke partije Čehoslovačke i ministar inostranih poslova
  • Oldrih Pavlovski, ambasador u SFRJ

chi Republika Čile:

  • Karlos Altamirano, sekretar Socijalističke partije
  • Klodomiro Lmeida, sekretar Socijalističke partije
  • Milo Kares Orlando, član Politbiroa Komunističke partije
  • Rikardo Lopes, partija MAPU
  • Benhamin Tekliski, izvršni sekretar Radikalne partije Čilea

den Kraljevina Danska:

  • princ Henrik od Danske
  • Kejld Olesen, ministar inostranih poslova i potpredsednik Socijaldemokratske partije
  • Peter Mihaelsen, ambasador u SFRJ
  • Jergen Jensen, predsednik Centralnog komiteta Komunističke partije Danske
  • Hans Kloster, član Centralnog komiteta Komunističke partije Danske
  • Jert Peterson, predsednik Socijalističke narodne partije Danske

dom Dominikanska Republika:

  • Francisko Penja Gomez, član rukovodstva Dominikanske revolucionarne partije

egy Arapska Republika Egipat:

  • Mahmut Salem, potpredsednik države
  • Gamal Hosni, pomoćnik predsednika države
  • Jahija Gamal El Din, pomoćnik predsednika države
  • Hamid Zidani, član sekretarijata Partije rada Egipta
  • Fati Mohamed, generalni sekretar Arapskih sindikata

eqg Republika Ekvatorijalna Gvineja:

  • Abaga Džulijen Esono, ambasador u Francuskoj

derg Privremena vojna vlada socijalističke Etiopije (Derg):

  • Mengistu Haile Marijam, predsednik Privremenog vojnog administrativnog saveta i vrhovni komandant oružanih snaga
  • Berhanu Bajeh, član Stalnog komiteta Privremenog vojnog administrativnog saveta
  • Mengistu Semešu, član Centralnog komiteta Privremenog vojnog administrativnog saveta
  • Amanuel Amde Mikael, zamenik prvog ministra
  • dr Ašagre Jigleti, ministar za unutrašnju trgovinu

ecu Republika Ekvador:

  • Mario Aleman, podsekretar u Ministarstvu inostranih poslova
  • Egbert Espinosa, otpravnik poslova ambasade u SFRJ

fin Republika Finska:

  • Urho Kekonen, predsednik države
  • Pavo Vejrinen, ministar inostranih poslova
  • Keijo Korhonen, podsekretar u Ministarstvu inostranih poslova
  • Eva Kristina Forsman, ambasador u SFRJ

fra Francuska Republika:

  • Rejmon Bar, premijer
  • Žan-Fransoa Ponse, ministar inostranih poslova
  • Iv Panjez, ambasador u SFRJ
  • Pjer Lakost, kontraadmiral
  • Žorž Marše, generalni sekretar Politbiroa i Centralnog komiteta Komunističke partije Francuske
  • Maksim Gremec, član Politbiroa i Centralnog komiteta Komunističke partije Francuske
  • Felips Demet, član Centralnog komiteta Komunističke partije Francuske
  • Fransoa Miteran, prvi sekretar Socijalističke partije Francuske
  • Lionel Žospen, nacionalni sekretar Socijalističke partije Francuske
  • Mišel Rokar, član direkcije Nacionalnog rukovodstva Socijalističke partije Francuske
  • Žan-Pjer Kot, član Nacionalnog rukovodstva Socijalističke partije Francuske
  • Moris Revenel, nacionalni sekretar Politbiroa Ujedinjene socijalističke partije Francuske
  • Viktor Ledik, nacionalni sekretar Politbiroa Ujedinjene socijalističke partije Francuske
  • Renije, član Politbiroa Ujedinjene socijalističke partije Francuske
  • Edmon Mer, nacionalni sekretar Demokratske federacije rada Francuske
  • Žak Šerek, zamenik nacionalnog sekretara Demokratske federacije rada Francuske
  • Žerar Gomez, nacionalni sekretar Centralnog komiteta Francuske
  • Fransoa Liser, član rukovodstva Pokreta levih radikala Francuske

phi Republika Filipini:

  • Leon Ma Gerero, ambasador u SFRJ

gre Helenska Republika:

  • Konstantin Cacos, predsednik države
  • Joanis Davos, podsekretar u Ministarstvu narodne odbrane
  • Agamemnon Gracios, načelnik Generalštaba
  • Dimitris Heraklides, ambasador u SFRJ
  • B. Drakopulos, generalni sekretar Centralnog komiteta Komunističke partije Grčke za zemlju
  • Mimis Tasos Bukuvalas, član Centralnog komiteta Komunističke partije Grčke za zemlju
  • Mikos Parkalidis, član Centralnog komiteta Komunističke partije Grčke za zemlju
  • Manolis Glezos, Grčka ujedinjena demokratska levica
  • Joanis Pazmazoglu, Partija demokratskog socijalizma
  • Georgios Milonas, Partija demokratskog socijalizma
  • Haralambos Protopopas, Partija demokratskog socijalizma
  • Harilaos Papageorgiu, predsednik Grčke konferencije rada
  • Hristos Karakikos, generalni sekretar Grčke konferencije rada

gab Gabonska Republika:

  • Žan Rober Fungu an Oveni, ambasador u SFRJ

gha Republika Gana:

  • J.V.S. de Graft Džonson, potpredsednik države
  • I.K. Činebua, ministar inostranih poslova
  • V. Ofori-Ata, član vlade
  • Nana Okutver Beko, predsednik Narodne partije

uvo Republika Gornja Volta:

  • Tiemoko Mark Garango, ambasador u Bonu akreditovan u SFRJ

gui Republika Gvineja:

  • Ahmed Seku Ture, predsednik države
  • Musa Diakite, ministar inostranih poslova i član Afričke demokratske partije

gub Republika Gvineja Bisao:

  • Luis Kabral, predsednik države
  • Konstantino Teiheira, komesar za unutrašnje poslove
  • Arafa Mane, vojni komandant predsedničke palate

guy Kooperativna Republika Gvajana:

  • Dr Reid, potpredsednik vlade i generalni sekretar Partije nacionalnog kongresa
  • Kedris Grant, ambasador u Velikoj Britaniji

ned Kraljevina Holandija:

  • princ Klaus od Holandije
  • princ Bernard od Holandije
  • Andries van Agt, predsednik vlade
  • Kris van der Klaus, ministar inostranih poslova
  • Jo van der Valk, ambasador u SFRJ
  • Henk Hoekstra, predsednik Komunističke partije Holandije
  • Jop Den Ujl, šef parlamentarne frakcije Laburističke partije Holandije

irl Republika Irska:

  • Patrik Hilari, predsednik države
  • Džordž Koli, zamenik premijera
  • T.O. Saliven, ambasador u Beču akreditovan u SFRJ
  • Endrju Bar, predsednik Komunističke partije Irske

isl Republika Island:

  • Ingvi Ingvarson, ambasador u Stokholmu, akreditovan u SFRJ

ita Italijanska Republika:

  • Sandro Pertini, predsednik države
  • Frančesko Kosiga, premijer
  • Odo Bijasini, ministar za kulturu
  • Enriko Berlinguer, generalni sekretar Komunističke partije Italije
  • Đankarlo Pajeta, član rukovodstva Komunističke partije Italije
  • Paolo Bufalini, član rukovodstva Komunističke partije Italije
  • Betino Kraksi, generalni sekretar Socijalističke partije Italije
  • Đuzepe Skani, član rukovodstva Socijalističke partije Italije
  • Kornelo Brandini, član rukovodstva Socijalističke partije Italije
  • Ruđero Puleti, zemnik generalnog sekretara Socijaldemokratske partije Italije
  • Amadei Đuzepe, član rukovodstva Socijaldemokratske partije Italije
  • Ivanka Kostić-Korti, član rukovodstva Socijaldemokratske partije Italije
  • Lucio Magri, generalni sekretar Partije za komunizam ujedinjenog proleterijata Italije
  • Luka Kafiljero, sekretar Partije za komunizam ujedinjenog proleterijata Italije
  • Vito Latancio, član Direkcije Demohrišćanske partije Italije
  • Angelo Bernasola, senator Demohrišćanske partije Italije

ind Republika Indija:

  • Indira Gandi, premijer
  • R.D. Sate, sekretar za spoljne poslove
  • Ašoke Senčib, ambasador u SFRJ

ins Republika Indonezija:

  • Adam Malik, potpredsednik države
  • L. Adenan, ambasador u SFRJ

irq Republika Irak:

  • Sadam Husein, predsednik države
  • Sadum Hamadi, ministar inostranih poslova

irn Islamska Republika Iran:

  • Sadek Gotbzadeh, ministar inostranih poslova
  • dr Parviz Ermihan, savetnik ministra

jpn Država Japan:

  • Masajoši Ohira, premijer
  • Jasure Katoji, zamenik ministra inostranih poslova
  • Josuke Nakae, ambasador u SFRJ
  • Kameđiro Senaga, potpredsednik Predsedništva Centralnog komiteta Komunističke partije Japana
  • Sakundo Onuma, potpredsednik Komunističke partije Japana
  • Tomio Kavamahi, član Izvršnog komiteta Socijalističke partije Japana
  • Eiđi Jasai, sekretar za međunarodne odnose Socijalističke partije Japana

pdy Narodna Demokratska Republika Jemen:

  • M.S. Muti, član Politbiroa i sekretar Centralnog komiteta Socijalističke partije Jemena
  • A.R. Ratib, član Politbiroa Socijalističke partije Jemena
  • J.A. Saad, član Prezidijuma Narodnog veća Republike

ary Arapska Republika Jemen:

  • Kadi Abdel, potpredsednik države
  • Karin el Alarahi, predsednik Parlamenta
  • Lufti el Kilabi, državni ministar
  • Said el Hakimi, potpredsednik Parlamenta

jor Hašemitsko Kraljevstvo Jordan:

  • kralj Husein bin Talal od Jordana
  • Abdel Hamid Šarif, predsednik vlade
  • Ahmed Louzi, šef kraljevskog dvora

jam Komonvelt Jamajka:

  • G.A. Hil, ambasador u Ženevi akreditovan u SFRJ

jar Južnoafrička Republika:

  • N. Kobi, član Predsedništva Afričkog nacionalnog kongresa

cam Ujedinjena Republika Kamerun:

  • Žan Keuča, ministar inostranih poslova
  • Žan Batista Belsoken, ambasador u Bonu akreditovan u SFRJ

ken Republika Kenija:

  • J.H. Okva Uo, ministar trgovine
  • A. Salat, pomoćnik ministra trgovine

prc Narodna Republika Kongo:

  • Ganga Zazu, predsednik Parlamenta
  • Oskar Samba, generalni sekretar u Ministarstvu inostranih poslova
  • Man Loren, ambasador u SFRJ

cyp Republika Kipar:

  • Spiros Kiprijanu, predsednik države
  • Ralis Rolandis, ministar inostranih poslova
  • C. Mikaelides, opunomoćeni ministar u Ministarstvu inostranih poslova

dka Demokratska Kampučija:

  • Kije Sampan, predsednik države i premijer
  • Teng Sang, potpredsednik
  • Kin Čon, ministar u Predsedništvu vlade

chn Narodna Republika Kina:

  • Hua Guofeng, predsednik Centralnog komiteta Komunističke partije i premijer
  • Či Pengfei, član Centralnog komiteta i potpredsednik vlade
  • Čang Hajfeng, zamenik ministra inostranih poslova
  • Ču Čuen, ambasador u SFRJ

prk Demokratska Narodna Republika Koreja:

  • Kim Il Sung, predsednik države i generalni sekretar Radničke partije Koreje
  • O Džin, član Politbiroa Radničke partije Koreje i ministar odbrane
  • Ho Dam, ministar inostranih poslova
  • Li Čin Mok, prvi zamenik ministra inostranih poslova

kuw Država Kuvajt:

  • šeik Abdulah al Džaber al Sabah, član kraljevske kuće i specijalni savetnik Emira

can Dominion Kanada:

  • Edvard Šrejer, generalni guverner
  • Žan Maršan, predsednik Senata
  • J.G. Haris, ambasador u SFRJ
  • E. Gotlib, podsekretar u Ministarstvu inostranih poslova
  • admiral R.H. Fols, načelnig Glavnog štaba odbrane

col Republika Kolumbija:

  • Gustavo Balkazar Monson, potpredsednik države
  • Maurisio Samper Kapavid, ambasador u SFRJ
  • Alvaro Delgado, član Izvršnog komiteta Komunističke partije Kolumbije

crc Republika Kostarika:

  • Fernando Altman, ministar privrede
  • Arnoldo Ahrein, ambasador u Bonu, akreditovan u SFRJ
  • Ruden Odio Paes, otpravnik poslova u Beogradu

cub Republika Kuba:

  • Karlos Rafael Rodriges, član Politbiroa Centralnog komiteta Komunističke partije Kube i potpredsednik Državnog saveta
  • Isidoro Malmierka, član Centralnog komiteta Komunističke partije Kube i ministar inostranih poslova
  • Hose Viera, zamenik ministra inostranih poslova
  • Karlos Salsamendi, pomoćnik potpredsednika Državnog saveta
  • Eloj Valdes, ambasador u SFRJ

leb Libanska Republika:

  • Ali el Halil, ministar za finansije
  • Mohamed Malek, ambasador u SFRJ
  • Žorž Kasi, brigadni general libanske armije
  • Nikola Savu, predsednik Komunističke partije Libana
  • Valid Džumbat, predsednik Progresivne socijalističke partije Libana

lyb Velika Socijalistička Narodna Libijska Arapska Džamahirija:

  • brigadir Abu Bakr Junis Džaber, glavni komandant oružanih snaga
  • Muhamed al Halali, pukovnik
  • Salah al Ferojani, pukovnik

lib Republika Liberija:

  • Robert Keli Kenedi, ambasador u Rimu, akreditovan u SFRJ

lie Kneževina Lihtenštajn:

  • Valter Eri, član vlade
  • Mario Ledebur, savetnik ambasade

lux Veliko Vojvodstvo Luksemburg:

  • veliki vojvoda Žan
  • Gaston Torn, potpredsednik vlade i ministar inostranih poslova

hun Mađarska Narodna Republika:

  • Janoš Kadar, prvi sekretar Centralnog komiteta Mađarske socijalističke radničke partije i član Predsedničkog saveta države
  • Andraš Đeneš, sekretar Centralnog komiteta Mađarske socijalističke radničke partije
  • Jožef Halaš, ambasador u SFRJ

mal Republika Malta:

  • Anton Butiđiđ, predsednik države
  • Džoe Grima, poslanik Parlamenta i član rukovodstva Laburističke partije
  • Klod Garijero, savetnik Predsednika Republike
  • Savior Stelivi, prvi sekretar u Ministarstvu inostranih poslova

mad Demokratska Republika Madagaskar:

  • Čarls Ravoadžanahari, potpredsednik Vrhovnog revolucionarnog saveta
  • Razanabahini Mađođama, član Vrhovnog revolucionarnog saveta

mli Republika Mali:

  • Musa Traore, predsednik države
  • Mamadu Dembele, sekretar Izvršnog biroa Demokratske unije
  • Alon Blondel Bej, ministar inostranih poslova

mor Kraljevina Maroko:

  • Dej Uld Sidi, predsednik Parlamenta
  • Muhamed Doniri, ministar za snabdevanje
  • Abderahim Buabid, generalni sekretar Politbiroa USFP Maroka
  • Abderahman Židafi, član Politbiroa Socijalističke unije popularnih snaga Maroka
  • Ali Jata, generalni sekretar Politbiroa Partije progresa i socijalizma Maroka
  • Lajaši Abdelah, član Politbiroa Partije progresa i socijalizma Maroka

mau Zemlja Komonvelta Mauricijus:

  • Čandramun, predsednik Komunističke partije Mauricijusa

mar Islamska Republika Mauritanija:

  • Ahmed Mahmud O’Husein, pukovnik i savetnik u Predsedništvu vlade

prm Narodna Republika Mozambik:

  • Marselino Doš Santoš, član Politbiroa Centralnog komiteta FRELIMO-a i član Stalne komisije Narodne skupštine

may Malezija:

  • Datuk Amar Hadži-Abdul Taib Bin Mahmud, ministar odbrane

mai Republika Maldivi:

  • Ahmed Zaki, stalni predstavnik pri UN (bivši predsednik vlade)

mon Mongolska Narodna Republika:

  • Žambin Batmun, član Politbiroa Centralnog komiteta i predsednik vlade
  • Demčiginju Molom Zamc, član Politbiroa
  • Cedendambin Botov, član Centralnog komiteta i sekretar Prezidijuma Velikog narodnog kurala

mex  Sjedinjene Meksičke Države:

  • Enriko Olivares Santana, potpredsednik vlade
  • Luis M. Farijas, predsednik Parlamenta
  • Horhe Eduard Navarete, ambasador u Ministarstvu inostranih poslova
  • Markos Leoneu Pasadas, član Izvršnog komiteta Centralnog komiteta Komunističke partije Meksika

nor Kraljevina Norveška:

  • kralj Olaf V od Norveške
  • Odvar Nordli, predsednik vlade
  • Buker Johanesen, državni podsekretar u Predsedništvu vlade
  • Pjel Alijasen, ambasador u SFRJ

gdr Nemačka Demokratska Republika:

  • Erih Honeker, generalni sekretar Centralnog komiteta JSPN i predsednik Državnog saveta
  • Manfred Flegel, potpredsednik vlade
  • Oskar Fišer, ministar inostranih poslova
  • Gerhard Han, ambasador u SFRJ

ger Savezna Republika Nemačka:

  • Karl Karstens, predsednik države
  • Helmut Šmit, savezni kancelar
  • H.D. Genšer, ministar inostranih poslova
  • Herbert Miz, član rukovodstva Nemačke Komunističke partije
  • Karls Šreder, član rukovodstva Nemačke Komunističke partije
  • Vili Brant, predsednik Socijaldemokratske partije Nemačke i predsednik Socijalističke internacionale

nig Savezna Republika Nigerija:

  • Džozef Vajas, predsednik Senata
  • Išaj Audi, ministar inostranih poslova
  • S.A. Lapai, specijalni pomoćnik u Ministarstvu inostranih poslova
  • A. Akinloje, predsednik NPN Nigerije
  • S. Takuma, generalni sekretar NPN Nigerije

nir Republika Niger:

  • Mahamane Kartmu, ambasador u SSSR akreditovan u SFRJ

nep Kraljevina Nepal:

  • princ Džanendra Bir Bikram od Nepala
  • K.B. Šah, ministar inostranih poslova
  • Bišvas Pradan, specijalni sekretar u Ministarstvu inostranih poslova

nic Republika Nikaragva:

  • Miguel d’ Eskoto, ministar inostranih poslova
  • dr Roberto Angelo Kurtaldo, predsednik Ustavnog suda
  • Vilijam Ramires, ministar u vladi

nze Dominion Novi Zeland:

  • Brajan Edvard Tolbojs, potpredsednik vlade i ministar inostranih poslova
  • Dž.H. Vejir, ambasador u SFRJ

civ Republika Obala Slonovače:

  • K. Nalobamba, državni ministar
  • Tusanjon Benoa, potpredsednik Skupštine

oma Sultanat Oman:

  • Fahd Bin Mahmud al Saed, podsekretar za zakonodavne poslove

pol Poljska Narodna Republika:

  • Edvard Gjerek, prvi sekretar Centralnog komiteta Poljske ujedinjena radnička partija
  • Vojček Jerželski, ministar odbrane i član Politbiroa Centralnog komiteta Poljske ujedinjena radnička partija
  • Jerži Vasozuk, sekretar Centralnog komiteta Poljske ujedinjena radnička partija
  • Viktor Kinecki, ambasador u SFRJ

por Portugalska Republika:

  • Ramaljo Janeš, predsednik države
  • Fransisko Sa Karneiro, predsednik vlade
  • Luis Azavedo Kontino, sekretar Ministarstva inostranih poslova
  • Alvaro Kunjal, generalni sekretar Centralnog komiteta Komunističke partije Portugalije
  • Rajmundo Narciso, član Centralnog komiteta Komunističke partije Portugalije
  • Mario Soareš, generalni sekretar Socijalističke partije Portugalije
  • Lopes Kardoso, generalni sekretar Levičarske unije socijaldemokrata Portugalije

pak Islamska Republika Pakistan:

  • Zija ul Hak, predsednik države
  • Aga Šahi, savetnik Predsednika
  • Rijaz Pirača, ministar inostranih poslova

plo Palestinska oslobodilačka organizacija (PLO):

  • Jaser Arafat, predsednik Izvršnog komiteta
  • Faruk Kadumi, šef Političkog odeljenja
  • Abu Mejzer, član Izvršnog komiteta

per Peruanska Republika:

  • Pedro Rihter Prada, predsednik vlade, ministar rata i komandant suvozemnih snaga
  • Luis Dankurat Parodi, brigadni general

srr Socijalistička Republika Rumunija:

  • Nikolae Čaušesku, generalni sekretar Rumunske komunističke partije i predsednik države
  • Ilije Verdec, predsednik vlade
  • Štefan Andrej, ministar inostranih poslova i kandidat za člana Politbiroa Centralnog komiteta Rumunske komunističke partije

rua Ruandska Republika:

  • Žil Kanandra, ambasador u Moskvi, akreditovan u SFRJ

sma Republika San Marino:

  • Pjetro Kjaruci, kapetan-regent države
  • Primo Marini, kapetan-regent države
  • Umberto Baruli, generalni sekretar Komunističke partije
  • Džuzepe dela Balda, član Direkcije Socijalističke partije San Marino

ussr Savez Sovjetskih Socijalističkih Republika:

  • Leonid Iljič Brežnjev, generalni sekretar Centralnog komiteta KPSS i predsednik Prezidijuma Vrhovnog sovjeta SSSR-a
  • Andrej Gromiko, član Politbiroa Centralnog komiteta KPSS i ministar inostranih poslova
  • Nikolaj Nikolajevič Rodionov, ambasador u SFRJ

sey Republika Sejšeli:

  • Žak Odul, ministar inostranih poslova

stp Demokratska Republika Sao Tome i Principe:

  • Brata de Koste, član Koordinacionog saveta Oslobodilačkog pokreta i ministar za plan

sah Saharska Republika – Front Polisario:

  • Mohamed Abdel Aziz, generalni sekretar Fronta i predsednik Vojnog saveta
  • Kenti Juda, predsednik Skupštine i član Politbiroa
  • Mansur Omar, član Politbiroa

sen Republika Senegal:

  • Magat Lo, predsednik Ekonomsko-socijalnog saveta Parlamenta
  • Mohamed Li, član vlade
  • Mamadu Ibra Ngom, ambasador u SFRJ

usa Sjedinjene Američke Države

  • Valter Mondel, potpredsednik države
  • Lilijan Gordi Karter, majka predsednika države

sle Republika Sijera Leone:

  • Filipe Faboe, državni sekretar

som Demokratska Republika Somalija:

  • Ismail Ali Abukr, predsednik Narodne skupštine i član Politbiroa Centralnog komiteta Revolucionarne socijalističke partije
  • Barsame Ali Farah, predsednik Biroa za međunarodne odnose Centralnog komiteta Revolucionarne socijalističke partije

sud Demokratska Republika Sudan:

  • Šerif Gasim, član Politbiroa Sudanske socijalističke unije

esp Kraljevina Španija:

  • Adolfo Suares, predsednik vlade
  • Marselino Oreha, ministar inostranih poslova
  • Santjago Kariljo, generalni sekretar Komunističke partije Španije
  • Filipe Gonzales, generalni sekretar Socijalističke radničke partije Španije
  • Anton Valentin, član Centralnog komiteta Izvršnog komiteta Opšte radničke partije Španije

sui Švajcarska Konfederacija:

  • Pjer Alber, ministar inostranih poslova
  • H. Hes, ambasador u SFRJ
  • Žan Vensan, počasni predsednik Švajcarske partije rada
  • Georg Degen, član Direkcije Progresivne organizacija Švajcarske

swe Kraljevina Švedska:

  • kralj Gustav XVI od Švedske
  • Ula Ulsten, ministar inostranih poslova
  • Bertil Arvidson, ambasador u SFRJ
  • Lars Verner, predsednik švedske leve partije komunista
  • Bo Hamer, član Politbiroa
  • Anderson, generalni sekretar švedske Socijaldemokratske stranke

sri Demokratska Socijalistička Republika Šri Lanka:

  • Sahul Hamid, ministar inostranih poslova
  • M.L. Ahmed Rafai, ambasador u SFRJ
  • Sirimavo Bandaranaike, predsednik Partije slobode Šri Lanke

tan Ujedinjena Republika Tanzanija:

  • Džulijus Njerere, predsednik države
  • B.V. Kmapa, ministar inostranih poslova i član Centralnog komiteta revolucionarne partije Tanzanije

tog Togoleška Republika:

  • Gnasingbe Ejadema, predsednik države i predsednik Pokreta okupljanja togoanskog naroda

tun Tunišanska Republika:

  • Sadek Mokadem, predsednik Skupštine i član Politbiroa socijalističke destur partije
  • Habib Burgiba Mlađi

tha Kraljevina Tajland:

  • Tanat Koman, potpredsednik vlade

tur Republika Turska:

  • Sulejman Demirel, predsednik vlade
  • Hajretin Erkmen, ministar inostranih poslova
  • Bulent Edževit, predsednik narodne republikanske partije Turske

tnt Republika Trinidad i Tobago:

  • Džejms O’Nil, ambasador u Briselu akreditovan u SFRJ

uga Republika Uganda:

  • Otema Alimadi, ministar inostranih poslova
  • Dan Vadada Mabudere, ministar obnove, kulture i komunalnog razvoja
  • L. Mungati, zamenik ministra izgradnje

uru Istočna Republika Urugvaj:

  • Valter Ravena, ministar za nacionalnu odbranu

vat Grad-država Vatikan:

  • Akile Silvestrini, sekretar Saveta za javne poslove crkve vatikanskog ministra inostranih poslova
  • Mikele Čekini, papski nuncije

gbr Ujedinjeno Kraljevstvo Velike Britanije i Severne Irske:

  • princ Filip, vojvoda od Edinburga
  • Margaret Tačer, predsednik vlade
  • Ficroj Maklin
  • Viljem Dikin
  • lord Karington, ministar inostranih poslova
  • Džems Kalagan, predsednik Laburističke partije Velike Britanije
  • Gordon Maklenan, generalni sekretar Komunističke partije Velike Britanije

vie Socijalistička Republika Vijetnam:

  • Hin Tan Pat, potpredsednik vlade

ven Republika Venecuela:

  • Hoze Zabrano Velasko, ministar inostranih poslova

zai Republika Zair:

  • A. Lingo, predsednik Parlamenta

zam Republika Zambija:

  • Kenet Kaunda, predsednik države
  • V.M. Čakulija, ministar inostranih poslova
  • R.C. Kamanga, član Centralnog komiteta Ujedinjene partije nacionalne nezavisnosti

cve Republika Zelenortska Ostrva:

  • Pedro Peres, predsednik vlade i član Stalnog komiteta avangardnog pokreta nezavisnosti Gvineje i Zelenortskih Ostrva
  • Agve Anjelo Dantos, vrhovni komandant oružanih snaga

zim Republika Zimbabve:

  • Robert Mugabe, predsednik vlade
  • B. Kadungure, ministar za saobraćaj i energetiku
  • T. Msika, ministar za nacionalno bogatstvo i vodoprivredu

eu Evropski savet:

  • Graur Karasen, generalni sekretar

eez Izvršni savet EEZ u Briselu:

  • Bilhelm Haferkamp, predsednik Izvršnog saveta

unesco UNESKO:

  • Amadu Mantar M’Bou, generalni direktor
  • Dragoljub Najman, pomoćnik generalnog direktora
  • Ašer Deleon, načelnik odeljenja

un Ujedinjene nacije:

  • Kurt Valdhajm, generalni sekretar
  • P.N. Dar Albert Bohan, član delegacije
  • Rudolf Štajduhar, član delegacije
  • Džon Hrusovski, član delegacije
  • Nil Brin, član delegacije
  • Janez Stanovik, član delegacije
  • Ganim al Atragi, član delegacije
  • Haime Renart, član delegacije

oecd OECD:

  • Enil van Lenep, generalni sekretar
  • Lisjen Duten, šef Kabineta

epeu Evropski parlament:

  • Simon Vejl, predsednik Parlamenta
  • Detika Enco, poslanik

com Komonvelt:

  • Usridat Rampal, generalni sekretar Komonvelta

al Arapska liga:

  • Šedli Klibi, generalni sekretar

LEAVE A RESPONSE

Your email address will not be published. Required fields are marked *